Mangan ma olbrzymi wpływ, na jakość wody, którą pijemy codziennie, jej smak i zapach. Kiedy normy zawartości tego pierwiastka zostaną przekroczone nawet nieznacznie woda przyjmuje charakterystyczny, nieprzyjemny metaliczny posmak oraz mętność. Ten problem dotyczy głównie właścicieli własnych ujęć wody. Jak z tym walczyć?

Okazuje się, że sposobów jest wiele. Najlepszym rozwiązaniem i najrozsądniejszym jest instalacja urządzenia, które kompleksowo i skutecznie usunie zbędne ilości mangan w wodzie, przez co nasza woda będzie nadawała się do picia w stanie surowym.

Jak przebiega odmanganianie wody?

Odmanganianie wody zależy od postaci w jakiej pierwiastek ten w niej występuje. Wody powierzchniowe poddaje się procesowi odmanganienia, który polega na utlenianiu związków manganu z surowej wody.

Dzięki wytrąceniu tego związku otrzymujemy mangan trudno rozpuszczalny – w rezultacie udaje się usunąć ten pierwiastek podczas procesu filtracji. Tak odseparowane związki manganu gromadzone są w specjalnych złożach piaskowych i katalitycznych, a następnie wytrącane w procesie specjalnego płukania tych złóż. Czasami stosowane są do tego utleniacze chemiczne.

Dlaczego usuwamy mangan z wody?

Chociaż jest tego pierwiastka znacznie mniej niż na przykład żelaza, to potrafi być bardzo niebezpieczny dla naszych urządzeń i instalacji wodnych. Powoduje on czarne osady oraz naloty, które bardzo trudno usunąć z naszych instalacji i urządzeń wodnych.

Aby skutecznie walczyć z naszym problemem, musimy zaopatrzyć naszą instalację wodną w odmananganiacz wody. W zależności od stopnia zanieczyszczenia wody stosujemy usuwanie nadmiaru manganu najczęściej urządzeniem z napowietrzaniem. Proces ten przebiega z wykorzystaniem wstępnego utlenienia wody, co pozwala na wytrącenie manganu z naszej cieczy i zatrzymanie jego nadmiaru w złożu filtracyjnym.

Szczególnie polecane są odżelaziacze i odmanganiacze polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Sanitower i Ecoperla Oxytower. Są to produkty naprawdę dokładnie przemyślane pod każdym względem. Posiadają komponenty od znanych producentów oraz specjalny system obniżający koszty eksploatacji.

Ponadto, stacje do usuwania żelaza i manganu polskiej marki Ecoperla posiadają aż 10 lat gwarancji! To naprawdę długi okres, świadczący o trwałości i dobrym doborze komponentów.

Co się dzieje, jeśli użytkujemy wodę z manganem?

Nasza woda może posiadać zbyt dużo jonów żelaza oraz manganu, co nadaje jej żółtawą barwę i metaliczny, nieprzyjemny posmak. Kiedy pozostawimy wodę w stanie surowym w przeźroczystym naczyniu, po pewnym czasie nasza ciecz staje się mętna.

Taka woda nie tylko jest niezdrowa, ale także niszczy nasze urządzenia sanitarne, domowe, a także powoduje zarastanie rur wodociągowych. Nadmiar manganu, który dostarczamy organizmowi codziennie nie jest wydalany z organizmu, tylko odkłada się w wątrobie, nerkach oraz trzustce i jelitach.

Metody odżelaziania i odmanganiania

W wodzie podziemnej mangan występuje zazwyczaj w rozpuszczonej – niewidzialnej formie, która pozornie wydaje się czysta. Jednak, kiedy ciecz jest poddana działaniu powietrza to wówczas rozpuszczony mangan w wodzie utlenia się i przybiera postać nierozpuszczalnych cząsteczek.

W takim wypadku musimy poddać nasze źródło procesowi odmanganianie wody. Jedną z metod, prostą i ekologiczną jest poddawanie wody procesowi utleniania i napowietrzania.

Jeśli po przebadaniu naszej cieczy okaże się, że ilości manganu i żelaza w wodzie nie są zbyt wysokie to wówczas możemy ich nadmiar usunąć jednym urządzeniem typu odżelaziacz i odmanganiacz wody z komorą sprężonego powietrza lub stacja wielofunkcyjna, a nawet zmiękczacz wody.

Większe ilości manganu usuwamy za pomocą wapnowania, sedymentację lub też za pomocą wykorzystania specjalnego filtra zawiesinowego. W praktyce stosujemy następujące metody usuwania nadmiaru mangan w wodzie:

  • wapnowanie,
  • stosowanie utleniacza
  • filtracja oczyszczonym złożem piaskowym
  • odwrócona osmoza

Ten ostatni proces stosujemy jedynie wówczas, gdy mangan jest w postaci bardzo drobnej zawiesiny.

Ile kosztuje eksploatacja odmanganiacza?

Koszt domowej stacji uzdatniania wody zależy od jej jakości oraz od tego, ile będziemy zużywać filtrowanej wody na dobę. Im gorszą mamy wodę i więcej jej zużywamy, tym droższe musimy zakupić urządzenie do odmanganianie wody.

Szczegółowych informacji o urządzeniach usuwających z wody mangan znajdziecie na stronie internetowej https://www.krainawody.pl/10-odmanganiacze