Usuwanie żelaza oraz manganu z wody opiera się na metodach jej obróbki, takich jak np. utlenianie, filtracja mechaniczna, wymiana jonowa czy koagulacja. Zwykle odżelaziacze wody łączą kilka procesów redukcji żelaza, dzięki czemu cały proces jest bardziej wydajny.

Wybór właściwej metody zależy głównie od koncentracji zanieczyszczeń i celów, dla których woda jest przeznaczona. Zwykle usuwanie żelaza z jednej z form nieorganicznych jest spowodowane jego utlenieniem oraz późniejszym wytrąceniem.

Najczęstsza metoda odżelaziania wody

Ponieważ filtracja wspomagana utlenianiem jest najczęstszą metodą pozbycia się żelaza, proces ten obejmuje oddzielenie fazy stałej i fazy ciekłej.

Odżelaziacze wody stosuje się powszechnie do skutecznego usuwania żelaza z wody, przy wykorzystaniu złóż naturalnych i syntetycznych. Naturalnymi składnikami są piasek kwarcowy o różnym stopniu granulacji, kruszony granit, antracyt, grys lub pirolit. W przeciwieństwie do nich, złogi syntetyczne charakteryzują się zmodyfikowanymi osadami naturalnymi, aktywacją chemiczną oraz żywicami jonowymiennymi i specjalnie przygotowanymi złożami mineralnymi.

Urządzenia do odżelaziania i odmanganiania od polskiej marki takie jak Ecoperla Sanitower czy Ecoperla Ironitower potrzebują zastosowania wstępnego napowietrzania za pomocą zwężki napowietrzającej oraz hydroforu ocynkowanego. Taki układ zajmuje dużo miejsca, jednak niemal perfekcyjnie oczyszcza wodę, nawet jeśli jest na nią duże zapotrzebowanie.

Na rynku można dostać też odżelaziacze i odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza. Przykładem jest nowość – Ecoperla Oxytower.

Ponadto, odżelaziacze polskiej marki Ecoperla mają aż 10 lat gwarancji! To naprawdę długi okres, świadczący o trwałości i dobrym doborze komponentów.

Na stronie https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/ można znaleźć wydajne odżelaziacze często wybierane przez właścicieli studni głębinowych

Różne sposoby usuwania żelaza z wody

Prawie wszystkie złoża używane w Polsce wymagają jedynie regularnego płukania przy użyciu zwykłej wody.

Istnieją również złoża regenerowane nadmanganianem potasu, bezpośrednio podczas utlenienia żelaza i manganu. Pozwala to na bardzo skuteczne usunięcie tych składników z wody.

Żywice jonowymienne są stosowane tylko w przypadku małych stężeniach żelaza. W przypadku większej jego zawartości, żywotność depozytu byłaby niewystarczająca. Dlatego wybierając odżelaziacz wody, warto mieć na uwadze jego wydajność. Polska marka Ecoperla może się pochwalić produktami doskonale dopracowanymi pod tym względem.

Jaką metodę najlepiej zastosować?

Przede wszystkim należy zacząć od przeprowadzenia analizy wody. Tylko ona jest w stanie wykazać, który sposób sprawdzi się optymalnie. Zdecydowanie najczęściej wybierane są odżelaziacze wody ze wstępną aeracją ze względu na łatwość użytkowania i niskie koszty utrzymania.