Baseny ogrodowe stanowią wyjątkową i niepowtarzalną przestrzeń do aktywnej zabawy i wypoczynku bez wychodzenia poza teren przydomowego podwórka w czasie okresu wiosenno – letniego. Należy pamiętać, że na wygląd wody basenowej a także bezpieczeństwo kąpieli wpływ ma szereg różnych czynników. Warto zatem dbać o przydomowy basen ogrodowy w  szczególny sposób. Niezwykle ważne  jest utrzymanie czystej wody w basenie.

Problemy jakie mogą się pojawić w przypadku wody basenowej:

  • Mętność wody basenowej
  • Osady występujące na dnie basenu
  • Nieprawidłowy odczyn pH
  • Bakterie i wirusy w wodzie

Uzdatnianie wody basenowej

Chlorowanie wody

To bez wątpienia najbardziej popularna metody oczyszczania wody basenowej. Chlor w basenie można dozować ręcznie bądź automatycznie. Najbardziej popularnym środkiem jest podchloryn sodu. Jest to środek łatwo dostępny w Internecie i sklepach stacjonarnych, który również nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Regulacja pH

Poziom pH powinien znajdować się dokładnie pomiędzy 7,0 a 7,4. W wodzie basenowej należy często dokonywać korekty innych parametrów, bardzo często konieczna jest zmiana pH wody. Środki używane do regulowania poziomu pH mogą być stosowane niezależnie od rozwiązań przyjętych na późniejszych etapach uzdatniania.

Dezynfekcja wody

Dezynfekcja to proces służący uzdatnianiu wody basenowej, który polega na usuwaniu z niej wszelkiego rodzaju drobnoustrojów (głównie wirusów i bakterii). Może ona mieć charakter długotrwały lub  tzw. szokowy (dozowanie dużej, jednorazowej dawki). Dezynfekcja realizowana jest najczęściej za pomocą kilku alternatywnych środków dezynfekujących: chlor, podchloryn sodu, ozon.

Czysta woda w basenie? Tak, to możliwe

Gdy filtracja wody nie wystarczy…

Koagulacja zapobiega mętnieniu wody. Powodują ją substancje o cząsteczkach tak drobnych, że nie wychwytują ich filtry. Po dodaniu do wody specjalnych środków chemicznych drobne cząstki łączą się w większe i te dają się już odfiltrować.Z

Filtracja mechaniczna

Oczyszczanie wody polega na filtrowaniu jej przy pomocy różnych ośrodków filtracyjnych. Zastosowanie znajdują to filtry piaskowe, mechaniczne zatrzymujące stałe zanieczyszczenia, filtry węglowe na powierzchni których zachodzi adsorpcja zanieczyszczeń.Z

Korekta chemiczna

Nieodpowiedni poziom pH w wodzie może powodować m.in: podrażnienia oczu i skóry. Zbyt niska wartość pH sprzyja korozji elementów metalowych jakie mogą występować w basenie. Z kolei w wodzie o pH wyższym niż 7,6 wytrącają się związki wapnia powodujące osady.

Zadbaj o jakość wody w swoim basenie

Aby kąpiel w basenie była przyjemna i bezpieczna, woda powinna być klarowna i czysta, a do tego niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Oprócz fizycznych metod oczyszczania stosuje się uzdatnianie chemiczne, ponieważ usuwa zarówno zanieczyszczenia zawieszone, które widać gołym okiem, jak bakterie, wirusy oraz glony.

Zwalczanie glonów

Glony to zmora dla użytkowników przydomowych basenów ogrodowych. Glony sprawiają, że woda ma charakterystyczny, nieprzyjemny. Osiadają na dnie basenu sprawiając, że staje się ono śliskie. Woda z glonami to idealne środowisko dla pojawiania się w niej substancji organicznych, które sprzyjają namnażaniu się bakterii. Aby pozbyć się ich należy stosować specjalne preparaty glonobójcze.

Flokulacja

To dodatkowy (opcjonalny) stopień filtracji wody, który ma na celu usunięcie najdrobniejszych zanieczyszczeń, których nie jest w stanie zatrzymać filtr piaskowy (ich nagromadzenie doprowadza najczęściej do zmętnienia wody, nieprzyjemnego zapachu a przede wszystkim może stworzyć idealne środowisko do gromadzenia się na powierzchni wody mikroorganizmów).

Usuwanie żelaza i manganu

Często występującym problemem w przypadku ujęć ze studni może jest występowanie przekroczonych wartości żelaza lub manganu. Jest kilka preparatów, które mogą “zamaskować” ten problem ale w większości przypadków nie obejdzie się bez systemu filtrów bądź też całej stacji uzdatniania wody.

Aby kąpiel w domowym basenie była bezpieczna dla osób  musi być ona poddana uzdatnieniu. Zabezpieczy to użytkowników przed czyhającymi na nich zagrożeniami, które mogą występować w zanieczyszczonej wodzie.

Do uzdatniania wody basenowej w większości przypadków stosuje się chlor, który jest skuteczny w działaniu a do tego niedrogi. W prywatnych basenach stosuje się specjalne dozowniki chloru znajdujące się w środku basenu.

Użytkownicy mają możliwość również ozonowania wody. Reasumując mamy do wyboru dwa rozwiązania: chlorowanie przy użyciu chemii basenowej, uzdatnianie wody za pomocą generatora chloru lub ozonatora.

Jak oczyścić wodę w ogrodowym basenie?

Przy doborze właściwej metody warto skonsultować się ze specjalistą. Istotny jest rodzaj basenu, skład fizykochemiczny wody oraz czas jaki poświęcamy na utrzymaniu basenu we właściwej kondycji.